JAK POSTUPOVAT PŘI ÚKLIDU RTUTI Z ROZBITÉHO TEPLOMĚRU
Efektivně uklizená a správně zlikvidována rtuť nepředstavuje riziko pro zdraví člověka. V případě, že byste Vy nebo někdo jiný byli vystaveni působení rtuti a následně měli zdravotní obtíže, kontaktujte svého praktického lékaře.
Kuličky rtuti můžete sami snadno sesbírat z rovného a hladkého povrchu. Pokud by se však rozlitá rtuť obtížně odstraňovala (např. po proniknutí do koberce) nebo kdyby množství rozlité rtuti bylo větší, než odpovídá jednomu teploměru, zajistěte kontaminovaný prostor a kontaktujte příslušnou hygienickou stanici.
- Místnost, kde došlo k rozlití rtuti, dobře větrejte. Děti a domácí zvířata nepouštějte na kontaminované místo.
- Jestliže se kuličky rtuti dostaly do koberce nebo čalounění, sesbírejte je do uzavíratelné nádobky. Nevysávejte kontaminované místo vysavačem, protože byste kontaminovali sáček /vnitřek vysavače a rtuť by se pak při dalším vysávání odpařovala do vzduchu. Pokud jste to již provedli, je třeba obsah vysavače vysypat do plastového pytle a zlikvidovat jako nebezpečný odpad.
- K úklidu nepoužívejte mop ani smeták, také jejich kontaminované části by bylo třeba bezpečně zlikvidovat.
- Kuličky rtuti rozsypané na tvrdém povrchu můžete sesbírat pomocí lepicí pásky, smést pomocí tvrdého papíru do uzavíratelné nádobky nebo nasát do plastové stříkačky. Nádobku/stříkačku, použitý tvrdý papír a rozbité sklo z teploměru uložte do dvojitého plastového obalu a informujte se na příslušné hygienické stanici na možnosti likvidace.
- Dobře prohlédněte celé kontaminované místo, použijte i baterku.
- K úklidu nepoužívejte domácí čisticí prostředky, které obsahují chlór. Tyto chemikálie se rtutí reagují, a přitom se uvolňují toxické výpary.
- Kovovou rtuť, která se vylila do dřezu, je třeba při demontáži odpadního potrubí v U-kolínku zlikvidovat jako nebezpečný odpad.
Po likvidaci rtuti místnost důkladně větrejte otevřeným oknem, alespoň po 24 hodin.
Rtuť požitá v malém množství nepředstavuje zdravotní riziko – je však nebezpečná pro dlouhodobém vdechování i nízkých koncentrací par, protože se v těle snadno kumuluje.
Kontakt na toxikologickou laboratoř pro případnou analýzu rtuti v krvi nebo v moči:
Mgr. Štěpánka Vlčková, CSc.: vedoucí Toxikologické laboratoře Kliniky pracovního lékařství VFN,
tel. 224 964 635,
e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.