Metylalkohol

Lze poznat metylalkohol?

Podle chuti nápoj s metylalkoholem nepoznáme, je sice ostřejší, ale v nápoji se to spolehlivě rozlišit nedá. Také příznaky intoxikace se zpočátku nemusí lišit od otravy běžným alkoholem, navíc obvykle je v nápojích alkohol obsažen spolu s metylalkoholem. I když jde o antidotum, spálí jej lidský organismus přednostně a otravě metylalkoholem nezabrání.
Po několika hodinách se dostaví bolesti hlavy a zvracení, bolesti břicha. Postižené osoby mají široké zornice, které špatně reagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, postupné „zhasínání světla“, později osoby upadají do bezvědomí, někdy zcela náhle.

Jak se otrava léčí?

Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující mozek, sítnici a optický nerv.

Existuje první pomoc?

Důležité je vypít kvalitní nápoj s alkoholem a to co nejdříve, když vznikne na otravu podezření.
Podává se v dávce 100–200 ml 40% alkoholického nápoje, který lze také zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.

Dr. Knut Erik Hovda a antidotum, které přivezl z Norska v roce 2012